ABD’li Matthew Bryza’dan Türkiye sözleri! ABD hata yapıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Azerbaycan büyükelçisi Matthew Bryza, Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili çarpıcı sözler sarf etti.

ABD’li Matthew Bryza’dan Türkiye sözleri! ABD hata yapıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.12.2022
7
A+
A-

TRT World Forum 2022, ‘Geleceği Şekillendirmek: Belirsizlikler, Gerçekler ve Fırsatlar’ temasıyla yapılıyor. 40’tan fazla ülkeden 100’e yakın konuşmacı yer alıyor. Onlardan biri olan ABD’nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza TRT Haber’in sorularını yanıtladı.

Türkiye, terörün küresel bir problem olduğunu, çözümün de küresel olması gerektiğini vurguluyor. Müttefik ülkelerden de terörle mücadelesine destek bekliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Azerbaycan büyükelçisi Matthew Bryza, ilişkilerin normalleşmesi için en önemli adımın “YPG” konusu olduğunu söyledi:

“Türk-Amerikan ilişkilerinin normalleşmesindeki önemli gündem maddelerinden biri Amerika’nın YPG’yi desteklemeyi bırakması konusu kuşkusuz. Bunu yapmayı bırakması gerekiyor. Bu bir terör örgütü ve PKK’nın kolu. ABD, bazen makul görülmeyen politikalar yürütebiliyor. Suriye’nin kuzeyinde amerikan güçlerinin YPG’yle ortak olması gibi. Türkiye’ye zarar verici bencil politikalar yürütmek kötü bir politika. Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye aktif destek vermeyecek bir formül bulması gerekiyor.”

Matthew Bryza, Türkiye’nin öneminin Rusya-Ukrayna Savaşında görüldüğünü de belirtti ve ara buluculuk çabalarının önemine değindi:

“Türk diplomasisi insanlık için çok büyük bir iş başardı, çünkü dünyanın güneyinde açlığı önledi. Ukrayna konusu Türkiye’nin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Sadece ara buluculuk ya da tahıl krizi anlaşması bağlamında da değil. Ukrayna’ya önemli askeri teknik desteği ve politik desteği ile de bunu gördük. Bunlar çok önemli konular ve tabi enerji güvenliği de.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.