Akşener’in açıklamaları dünya gündeminde: Muhalefet kargaşa içinde

İYİ Parti’nin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkarak masadan kalkması dünya basınında geniş yer buldu. Reuters Türkiye Büro Şefi, “Türkiye’nin Erdoğan karşıtı muhalefeti kargaşa içinde” dedi.

Akşener’in açıklamaları dünya gündeminde: Muhalefet kargaşa içinde
REKLAM ALANI
Yayınlama: 03.03.2023
1
A+
A-

İYİ Parti’nin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkıp İstanbul ve Ankara’nın CHP’li belediye başkanlarına çağrı yaparak, altılı masadan kalkması, dünya basınında geniş yankı buldu.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in basın toplantısı yabancı haber ajansları tarafından son dakika gelişmesi olarak verildi.

Akşener’in açıklamalarını cümle cümle flaş haber olarak geçen İngiliz haber ajansı Reuters, “İYİ Parti muhalefet ittifakından çekilme sinyali verdi” başlıklı haberinde, Akşener’in Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a çağrı yapmasına dikkat çekildi.

Reuters’ın Türkiye Büro Şefi Jonathan Spicer da Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Türkiye’nin Erdoğan karşıtı muhalefeti -seçimlere iki aydan kısa süre kala- Akşener’in ittifaktan ayrılması ve İstanbul ile Ankara belediye başkanlarına cumhurbaşkanı adayı olma çağrısı yapmasının ardından şok ve kargaşa içinde.”

Wall Street Journal gazetesinin İstanbul muhabiri Jared Malsin, Twitter hesabından şu yorumu yaptı:

“Türkiye’nin muhalefet koalisyonu çatlıyor. Bu durum Erdoğan’a potansiyel olarak, Mayıs’ta düzenlenmesi beklenen seçimlerde devasa bir avantaj veriyor olabilir.”

The Economist dergisinin Türkiye muhabiri Piotr Zalewski, “Türkiye muhalefetindeki çatlaklar bir süredir görülüyordu. Şimdi bunlar açık bir ayrışmaya dönüştü. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceğini söyledi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu aday olmaya çağırdı” dedi.

Bloomberg’in Orta Doğu muhabirlerinden Zainab Fattah ise “Türkiye’de muhalefet, mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a meydan okuyacak ortak adayda anlaşamamaları nedeniyle krizde. Bu durum, ülkenin en uzun süredir görevde olan liderini koltuğundan etmek açısından nadir bir şansı yokuşa sürüyor” yorumunu yaptı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.