Biz bu depremden kurtulamayız dedi Şükrü Ersoy en tehlikeli yeri açıkladı

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Jeoloji Profesörü Prof. Dr. Şükrü Ersoy, dikkat çeken bir uyarıda bulundu. Ersoy, “İstanbul çevresinde, Marmara Denizi’nin içerisinde, İzmir ve Muğla’da da deprem olacak. Muğla büyük bir deprem bölgesidir. Türkiye’nin en tehlikeli yeri. Bütün kıyılarının girintili çıkıntılı olmasının nedeni, işte bu faylar ve depremler. Dolayısıyla elbette riskleri de var. Konya’dan Tuz Gölü fayı geçiyor. Biz depremden kurtulamayız” dedi. İşte detaylar…

Biz bu depremden kurtulamayız dedi Şükrü Ersoy en tehlikeli yeri açıkladı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.03.2023
12
A+
A-

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) Derneği ‘Türkiye’nin Deprem Gerçeği’ konulu panel düzenlendi. Panele, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Jeoloji Profesörü Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Koçak ve Japon İnşaat Mühendisi Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki katıldı. Panelden elde edilecek gelirin, ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyasına aktarılacağı öğrenildi. Kalıtımcıların depremzedelere kira yardımı için, AFAD’a bağış yapabileceği belirtildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremlerin büyüklüğüne vurgu yaparak, “Özellikle o bölgede çok sayıda deprem oluyor.

11 bine yakın deprem var bölgede. Bu 11 bin depremin 5 ayda olması gerekirken, biz bunu 3 haftada gördük. Türkiye’de deprem aktivitesi bakımından bir hareketlilik var. Bu artçılar da bir yıl kadar sürecek. Türkiye’nin diğer yerlerinde de deprem oluşturabilir. Fayzonları olduğu için oralarda da aktiviteler var. Nitekim değişik alanlarda depremler oluyor, bir kısmı Türkiye’nin rutini içerisinde. Deprem bölgesindekiler özellikle artçı depremler. Büyük bir gerilim var, rahatlaması için en az bir yıl, belki biraz daha uzun bir süre gerekli” diye konuştu.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul ve çevresinde ya da İzmir’de olabilecek büyük depremleri önceden bilme şansı olmadığını belirterek, “Küçük depremlerden yola çıkarak, ardından büyük deprem geliyor deme şansımız yok. Eninde sonunda bölgede küçük depremler dışında, büyük depremler de olacak çünkü bölge buna müsait. Dolayısıyla İstanbul çevresinde, Marmara Denizi’nin içerisinde, İzmir ve Muğla’da da deprem olacak. Muğla büyük bir deprem bölgesidir. Türkiye’nin en tehlikeli yeri, bütün kıyılarının girintili çıkıntılı olmasının nedeni, işte bu faylar ve depremler. Dolayısıyla elbette riskleri de var. Konya’dan Tuz Gölü fayı geçiyor. Biz depremden kurtulamayız” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.