ABD’de sondaj kule sayısı 4 hafta sonra ilk kez artış gösterdi

ABD’de sondaj kule sayısı 4 hafta sonra ilk kez artış gösterdi
Yayınlama: 06.07.2024
3
A+
A-

##ABD Sondaj Kule Sayısı Artıyor

Baker Hughes’un yayınladığı en yeni verilere göre, 5 Temmuz ile sona eren haftada ABD’deki toplam sondaj kulesi sayısı 4 adet artarak 585’e ulaştı. Bu, 2021 yılının Aralık ayından bu yana kaydedilen en yüksek sondaj kulesi sayısını temsil ediyor, ancak geçen yılın aynı dönemine kıyasla hala 95 adet daha az kule faaliyette.

Petrol sondaj kulesi sayısında bir değişiklik yaşanmadı ve sayı 479 olarak kaldı. Ancak, doğal gaz sondaj kulesi sayısı 4 adet artarak 101’e yükseldi. Hem petrol hem de doğal gaz sondajı için kullanılan çok amaçlı sondaj kulesi sayısı ise 5’te sabit kaldı.

Gelecekteki petrol üretimini belirleyen sondaj kulesi faaliyetleri açısından, 562 kule karada, 23 kule ise açık denizlerde konuşlandırıldı. Hem karadaki hem de açık denizdeki sondaj kulesi sayısı önceki haftaya göre 2 adet arttı.

Kanada’da, aynı dönemde sondaj kulesi sayısı 1 adet azalarak 175’e geriledi. Petrol sondaj kulesi sayısı 1 adet azalarak 115 olurken, doğal gaz sondaj kulesi sayısı 1 adet artarak 60’a ulaştı.

Meksika’da ise sondaj kulesi sayısı 2 adet artarak 20’ye yükseldi. Kuzey Amerika genelinde ise toplam sondaj kulesi sayısı 3 adet artışla 760’a ulaştı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 130 adet daha az sondaj kulesinin faaliyette olduğu anlamına geliyor.

Sondaj kulesi sayısı, petrol ve doğal gaz endüstrisinin sağlığı için önemli bir göstergedir. Sondaj kulesi sayısındaki artış, üretimdeki potansiyel artışı ve ekonomik büyüme beklentilerini gösterirken, azalma ise faaliyetlerdeki bir düşüşe işaret edebilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.