Christine Lagarde’den faiz indirimi açıklaması

Christine Lagarde’den faiz indirimi açıklaması
Yayınlama: 05.07.2024
5
A+
A-

Enflasyonla Mücadelede Güven: Lagarde

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonla mücadeledeki ilerlemeyle ilgili olumlu bir güncelleme sundu. Lagarde, alınan verilerin, mücadelede doğru yolda olduklarına dair güven verdiğini belirtti.

Lagarde, konuşmasında, “Ücretler, karlar ve ekonomik faaliyetlerle ilgili aldığımız veriler, enflasyonla mücadeledeki yolumuzda emin adımlarla ilerlediğimize dair inancımızı güçlendiriyor,” dedi. Ancak, “Tetikte olmalı ve enflasyonun sürekli olarak düşmeye devam ettiğinden emin olmalıyız” uyarısında bulundu.

ECB Başkanı, “Bu veriler, mücadeleyi kazanmak için doğru yönde ilerlediğimizi gösteriyor. Ancak, önümüzde henüz katedilmesi gereken bir yol var. Enflasyonun kalıcı bir şekilde hedeflerimize dönmesini sağlamak için kararlıyız,” diye vurguladı.

Lagarde, ECB’nin bir sonraki para politikası kararlarının “güçlü bir veri seti temelinde” alınacağını belirtti. Kurul üyelerinin, enflasyonun gidişatını, ekonominin genel durumunu ve küresel ekonomik gelişmeleri dikkatle takip edeceklerini söyledi.

Lagarde, “Enflasyonla mücadelemiz sürerken, ekonomiyi desteklemeye bağlıyız. Temel hedefimiz, hem fiyat istikrarını sağlamak hem de ekonomik büyümeyi teşvik etmektir,” dedi.

ECB Başkanı, “Avrupa ekonomisinin geleceğine dair iyimseriz. Ancak, önümüzdeki zorlukların farkındayız ve bunları aşmaya kararlıyız,” diye ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.