Dünya genelinde birincil ölüm nedeni: ‘Uzay fönü’ ile yeni tedavi umudu

Dünya genelinde birincil ölüm nedeni: ‘Uzay fönü’ ile yeni tedavi umudu
Yayınlama: 23.06.2024
6
A+
A-

Yeni Kalp Tedavisi, Kalp Fonksiyonlarını ve Yaşam Kalitesini İyileştiriyor

Avusturya’da 63 katılımcıyla yürütülen çığır açan bir çalışma, kalp hastalığı olan kişilerde yeni bir tedavi yönteminin umut verici sonuçlarını ortaya koyuyor. “Uzay Fondü” olarak adlandırılan cihazın kullanıldığı hastalar, yürüme mesafelerinde ve kalp işlevlerinde önemli gelişmeler gösterdi.

İnnsbruck Tıp Üniversitesi’nden Prof. Johannes Holfeld, “Klinik bir ortamda kalp kasının yenilendiğine ilk kez tanık oluyoruz” diyor ve bu buluşun dünya çapında milyonlarca insana fayda sağlayabileceğine inanıyor.

Çalışma, baypas ameliyatından kısa bir süre sonra hafif ses dalgaları uygulayarak hasarlı kalp dokusunun kendini onarmasını hedefledi. Yaklaşık 10 dakika süren bu işlem, kalp krizinden etkilenen alanın etrafında yeni damarların oluşumunu tetikleyerek kan akışını iyileştirmeyi amaçlıyordu.

Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan bulgular, şok dalgası tedavisi uygulanan hastaların, kalpten pompalanan kan miktarında %11,3 artış yaşadığını, kontrol grubunda ise bu artışın yalnızca %6,3 olduğunu gösterdi. Dahası, şok dalgalarıyla tedavi edilen hastalar daha uzağa yürüyebiliyor ve genel yaşam kalitelerinde bir iyileşme bildiriyordu.

Prof. Holfeld, “Bu hastalar günlük aktivitelerini yerine getirebiliyor, köpeklerini yürüyüşe çıkarabiliyor ve markete gidebiliyorlar” diyor ve bu tedavinin yaşam beklentisini uzattığını ve yeniden hastaneye yatma riskini azalttığını öngörüyor.

Britanya Kalp Vakfı’nın Tıbbi Direktör Yardımcısı Dr. Sonya Babu-Narayan, mevcut kalp hastalığı tedavilerinin iyileştirilebilir olduğunu vurguluyor. Şok dalgası tedavisinin bir yıllık sonuçlarının olumlu olduğunu, ancak bu sonuçların daha uzun vadeli ve daha geniş kapsamlı çalışmalarla doğrulanması gerektiğini belirtiyor.

Araştırmacılar, cihazın Avrupa’da bu yılın sonlarında onaylanmasının beklendiğini ve 2025 yılında klinik kullanımına girmesinin planlandığını ifade ediyorlar. Bu çığır açan tedavi, kalp hastalığıyla yaşayanların yaşam kalitelerini ve sonuçlarını iyileştirme potansiyeline sahip görünüyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.