FAST limiti ne kadar, kaç TL oldu? 2024 FAST işlem limiti!

FAST limiti ne kadar, kaç TL oldu? 2024 FAST işlem limiti!
Yayınlama: 01.07.2024
6
A+
A-

FAST İşlem Limiti Güncellendi

Merkez Bankası’nın son duyurusuna göre, 4 Nisan 2024 tarihi itibarıyla Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) işlemlerinde güncellemeler yapılmıştır.

FAST LİMİTİ 100 BİN LİRAYA YÜKSELTİLDİ
FAST işlemleri, kullanıcıların farklı bankalardaki hesapları arasında günün her saati para transferi yapmalarına olanak sağlayan bir sistemdir. Yapılan güncelleme ile FAST işlem limiti 100 bin liraya yükseltilmiştir. Artık kullanıcılar, günün herhangi bir saatinde 100 bin liraya kadar bakiyeyi istedikleri kişi veya kuruma anında EFT yapabileceklerdir.

FAST-TR Karekod İŞLEMLERİNDE LİMİT 250 BİN LİRA
FAST-TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilecek işyeri ödemelerinde de yeni bir limit belirlenmiştir. Bu işlemlerin limiti 250 bin lira olarak belirtilmiştir.

FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi Hizmete Açıldı
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde güvenli bir ortam sağlayan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi (FAST-GOS) 31 Mayıs 2024 tarihinde kullanıma açılmıştır. Bu servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecektir.

FAST-GOS Nasıl Çalışır?
FAST-GOS, FAST sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmetidir. Onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde, süreçler tamamlanıncaya kadar tutar, FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilir ve işlemin taraflarına güvence sağlanır. Bu hizmet ile göndericiye, onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, alıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilir. FAST-GOS’un ilk aşamada 2 milyon lira işlem limiti dâhilinde kullanılabileceği belirtilmiştir.

FAST Nedir?
FAST, farklı bankalar aracılığıyla başka bir bankanın müşterisine para göndermek isteyen kişilerin, mesai saatleri dışında da işlem yapabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Daha önce, para transferlerinin yani EFT’lerin gerçekleşmesi için bir sonraki işlem günü yani mesai saati bekleniyordu. Ancak FAST sayesinde, işlem limitine kadar olan tutarlar, saat ya da gün fark etmeksizin, farklı bankalar aracılığıyla da olsa anında ödenebilmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.