Ford, ABD’de 552 bin aracını geri çağırıyor

Ford, ABD’de 552 bin aracını geri çağırıyor
Yayınlama: 25.06.2024
2
A+
A-

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Jeep Grand Cherokee’ye Sahip Sahiplerini Uyardı

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Salı günü yaptığı açıklamada, 2020-2022 Jeep Grand Cherokee’lerin sahiplerine, araçlarının beklenmedik bir şekilde birinci vitese düşebileceğine dair bir uyarı yayınladı. Regülatör, bu sorunun çözümü için bayilerin güç aktarma organı kontrol modülü yazılımını ücretsiz olarak güncelleyeceklerini belirtti.

NHTSA’nın soruşturmasına göre, bu soruna şanzıman çıkış mili hız sensörü ile güç aktarma organı kontrol modülü arasındaki sinyal kaybı neden oluyor. Bu sinyal kaybı, araç hızından bağımsız olarak vites küçülmesine ve kontrol kaybına yol açabiliyor. Etkilenen araçlar, hareket halindeyken ani ve istem dışı vites küçültme yaşayabilirler ve bu da sürücüde şaşkınlığa ve arkadan çarpmalara neden olabilir.

NHTSA, sorunun 2020-2022 Jeep Grand Cherokee’lerin 2,0 litrelik dizel motorlu modellerini etkilediğini belirledi. Bu tarihler arasında üretilen ve henüz güç aktarma organı kontrol modülü yazılımı güncellemesini almamış olan yaklaşık 7.600 araç bu sorundan etkileniyor.

NHTSA, etkilenen araç sahiplerini en kısa sürede yetkili bir Jeep bayiine başvurmaları ve ücretsiz yazılım güncellemesini yaptırmaları konusunda uyardı. Güncelleme yaklaşık bir saat sürüyor ve kalıcı bir çözüm sağlıyor.

Etkileyebilecek belirtiler arasında beklenmedik bir şekilde birinci vitese geçme, araç hızından bağımsız olarak vites küçültme ve kontrol kaybı yer almaktadır. Bu belirtilerden herhangi birini yaşayan araç sahiplerinin vakit kaybetmeden yetkili bir Jeep bayiine başvurmaları önem taşımaktadır.

NHTSA, araç sahiplerine olası sorunu erken teşhis etmeleri ve önlem almaları için bu bilgilere dikkat etmelerini ve araçlarının yazılım güncellemesi alıp almadığını kontrol etmelerini tavsiye etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.