Gazze’de can kaybı 38 bin 153’e yükseldi

Gazze’de can kaybı 38 bin 153’e yükseldi
Yayınlama: 07.07.2024
13
A+
A-

İsrail’in Gazze’deki Saldırıları 275 Gündür Devam Ediyor

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları, neredeyse bir yıldır aralıksız olarak sürüyor. Katar, Mısır ve ABD arabuluculuğunda yürütülen ateşkes görüşmeleri henüz sonuç vermemişken, İsrail sivilleri hedef almaya devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, son 24 saatte Gazze Şeridi’nde meydana gelen üç saldırıda 55 Filistinli hayatını kaybetti, 123 kişi de yaralandı. 7 Ekim’de başlayan saldırılar sonrasında bölgedeki bilanço giderek ağırlaşıyor.

Açıklamada, saldırıların başlamasından bu yana 38.153 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 87.828 kişinin de yaralandığı bildirildi. İsrail’in saldırganlığı, Gazze’de insani bir krizin patlak vermesine neden oldu. Saldırılardan dolayı evlerini ve geçim kaynaklarını kaybeden binlerce Filistinli, acil yardıma ihtiyaç duyuyor.

Uluslararası kamuoyu, İsrail’in saldırılarını kınadı ve ateşkes çağrısında bulundu. Ancak İsrail, saldırılarını durdurmaya yanaşmıyor. Saldırıların nedeni olarak Hamas örgütünü gösteren İsrail, Hamas’ın roket atışlarını önlemek için saldırıların gerekli olduğunu savunuyor.

Filistin tarafı ise İsrail’in saldırılarının orantısız olduğunu ve sivilleri hedef aldığını vurguluyor. Filistinli yetkililer, İsrail’in saldırıları sonucunda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirtiyor.

Ateşkes görüşmeleri sürerken, İsrail’in saldırılarına devam etmesi bölgedeki gerilimi daha da artırıyor. Uluslararası toplum, İsrail’e saldırıları durdurması ve ateşkes çağrılarına kulak vermesi çağrısında bulunuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.