Gözler Biden-Trump düellosunda! Tek mikrofon kuralı olacak…

Gözler Biden-Trump düellosunda! Tek mikrofon kuralı olacak…
Yayınlama: 25.06.2024
5
A+
A-

2024 Başkanlık Münazarası: Biden ve Trump Karşı Karşıya

Cumhuriyetçi aday eski Başkan Donald Trump ile Demokrat aday ve mevcut Başkan Joe Biden, 27 Haziran’da CNN’in ev sahipliğine yapacakları ilk başkanlık tartışması için hazırlanıyor. Biden’ın geçen hafta başkanlık tatil konutu Camp David’e çekilmesi ve münazara gününe kadar resmi programını boşaltması, “Biden, Trump için hazırlanıyor” yorumlarına yol açtı.

Biden’ın Gaf Endişeleri

Başkan Biden ve eski Başkan Trump, 27 Haziran Perşembe günü ABD saatiyle 21.00’da Atlanta’da karşı karşıya gelecekler. Eşsiz bir şekilde erken gerçekleşecek olan başkanlık münazaraları, ABD tarihinde ilk kez Haziran ayında yapılıyor.

Biden’ın performansını etkileyecek en önemli faktörlerden biri, 81 yaşındaki siyasetçinin zihinsel ve fiziksel sağlığı olacak. Trump, son aylarda Biden’ın zihinsel kapasitesini artıran ilaçlar alması gerektiğini ileri sürdü. Geçmişte seçim kampanyalarında rakibinin sağlığına ilişkin endişelerini dile getiren Trump, dikkatleri bu konuya çekmeye çalışıyor.

Tek Mikrofon Kuralı

Biden’ı avantajlı kılan bir diğer kural da, adayların konuşurken rakiplerinin mikrofonunun kapatılacak olması. Bu kural, 2020 başkanlık tartışmaları sırasında Biden’ın sözünü sık sık kesen Trump’ın eski taktiğini kullanmasını engelleyecek. Ayrıca, adayların podyumda hazırladıkları notları kullanmaları yasaklandı. Bu durum, genellikle basın toplantılarında notlardan faydalanan Biden için bir dezavantaj olarak görülüyor.

Anketlerdeki Denge

Yakın zamanda yapılan anketlere göre, ABD seçmenlerinin üçte ikisi Biden’ın bir dönem daha başkanlık yapacak kadar zihinsel olarak sağlıklı olmadığına inanıyor. Ancak Fox News’un geçen hafta yayınladığı bir anket, Başkan Biden’ın uzun bir aradan sonra ilk kez Trump’ın önüne geçtiğini gösterdi. Anketin sonuçlarına göre, Biden %50 oy alırken, Trump %48 oy aldı. Trump, anketin “çöp” olduğunu iddia ederken, CBS News’ün anketi Trump’ın %50, Biden’ın ise %49 oranında önde gösterdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.