Hazine, iki ihaleyle 19,7 milyar TL borçlandı

Hazine, iki ihaleyle 19,7 milyar TL borçlandı
Yayınlama: 08.07.2024
2
A+
A-

Hazine’nin Borçlanma Hamleleri

Hazine, piyasada faiz oranlarının yükselmeye devam ettiği bir ortamda, çeşitli vadeli borçlanma araçları ihalesi düzenledi. İhalede basit faiz oranı %46,15, bileşik faiz oranı ise %48,63 olarak kaydedildi.

Aynı gün gerçekleştirilen 7 yıllık vadeli değişken faizli tahvil ihalesinde Hazine, 3,69 milyar TL tutarında satış gerçekleştirdi. Tahvile gelen teklif miktarı ise 12,9 milyar TL olarak belirlendi. Bu tahvilin dönemsel faiz oranı %23,38 olarak belirlendi.

Hazine, ihale öncesinde de 11,6 milyar TL değerinde bono ve tahvil sattı. 9 aylık vadeli kuponsuz bono için kamuya 2,55 milyar TL, piyasa yapıcılarına ise 5 milyar TL satış gerçekleştirildi. Piyasa yapıcıların bu bonoya verdiği teklif 8,46 milyar TL oldu.

Diğer taraftan, 7 yıllık vadeli değişken faizli tahvilde piyasa yapıcılarından gelen 6,55 milyar TL’lik teklife karşılık Hazine 4 milyar TL satış yaptı. Bu tahvilde kamuya satış yapılmadı.

Hazine’nin bu borçlanma hamleleri, artan faiz oranları ortamında kamu borcunun sürdürülebilirliğini sağlamak ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla gerçekleştirildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.