Hazine’den tasarruf genelgesine uyulmadığı iddialarına net yanıt

Hazine’den tasarruf genelgesine uyulmadığı iddialarına net yanıt
Yayınlama: 05.07.2024
1
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Tasarruf Tedbirleri Konusunda Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ne uyulmadığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Bakanlığın tasarruf tedbirlerini uygularken aynı zamanda genelgeyi ihlal ettiği yönündeki gerçek dışı iddialarla yanlış bir algı yaratılmaya çalışıldığı belirtildi.

Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı genelgesinin tüm kamu kurumlarını kapsadığına ve birçok alanda kurallar belirlediğine dikkat çekti. Kurumlar, genelgenin uygulanması için gerekli tedbirleri alırken uygulama da yakından takip ediliyor. Bakanlıkça oluşturulan bilgi sistemlerine kurumlarca veri girişi yapılıyor.

Açıklamada, genelgenin temel hedefinin, verimliliği artırarak kamuda tasarruf sağlamak olduğu vurgulandı. Bu bağlamda, deprem riski hariç olmak üzere yeni hizmet binalarının satın alınmasına, kiralanmasına veya yaptırılmasına izin verilmiyor. Ancak, mevcut binaların ekonomik ömrünü uzatacak bakım ve onarımların yapılması, hizmetlerin devamlılığı için gerekli ve verimlilik anlayışıyla uyumlu olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla, binaların ömrünü uzatacak bakım ve onarımlar, tasarruf genelgesinin kapsamı dışında kalıyor.

1985 yılında faaliyete geçen Bakanlık binasının Dikmen yerleşkesinde bulunan tuvalet ve müştemilat tesisatlarının artık kullanılamaz duruma gelmesi üzerine bakım ve onarımı zorunlu hale geldi. Bu tür çarpıtma haberlerle tasarruf genelgesi sabote edilerek uygulanmasından uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Ancak, genelgenin uygulanmasının kurumlar ve Bakanlık tarafından titizlikle takip edileceği ifade edildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.