Haziran ayı gıda endeksi verileri açıklandı

Haziran ayı gıda endeksi verileri açıklandı
Yayınlama: 02.07.2024
1
A+
A-

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Gıda Fiyat Endeksi (TEGE) Verileri Açıklandı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), 1-30 Haziran 2024 dönemine ait Gıda Fiyat Endeksi (TEGE) verilerini yayınladı. Verilere göre, söz konusu dönemde aylık gıda enflasyonu %1,72 olarak gerçekleşti.

Kurban Bayramı sebebiyle baklava ve kağıtlı şeker fiyatlarında düşüş gözlemlenirken, patates ve bazı yumru bitkiler dışındaki sebzeler, tavuk eti ve yumurtada da fiyatlarda gerileme yaşandı. Buna karşılık, taze meyveler, çarliston biber, salatalık ve kabuklu yemişlerde belirgin fiyat artışları kaydedildi.

Açıklamada, "Haziran ayında, TEGE verilerine göre aylık gıda enflasyonu %1,72 olarak hesaplandı. Kurban Bayramı etkisiyle fiyatı en çok düşen ürünler arasında baklava ve kağıtlı şeker yer aldı. Patates ve bazı yumru bitkiler haricindeki sebzeler ile tavuk eti ve yumurtada da fiyat düşüşleri görüldü. Ancak, taze meyveler, çarliston biber, salatalık ve kabuklu yemişlerde yüksek fiyat artışları gözlemlendi." ifadelerine yer verildi.

TEGE verilerine göre on aylık birikimli gıda enflasyonu %52,02 olarak hesaplanırken, ÜGE-Gıda (İTO) ile %51,24, Türk-İş mutfak enflasyonu ile %55,57 olarak belirlendi. 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla diğer kuruluşlar tarafından hesaplanan gıda enflasyonu verileri, 1-30 Haziran 2024 dönemi için ÜGE-Gıda (İTO) ile %2,66, Türk-İş ile %0,05 düzeyinde gerçekleşti. TÜİK, CEFIS ve ENAG ise söz konusu dönem için henüz veri açıklaması yapmadı.

Türkiye’de gıda fiyatlarındaki artış, halkın geçimini zorlaştırmakta ve ekonomik büyümeyi engellemektedir. Bu nedenle, gıda fiyatlarındaki istikrarı sağlamak için hükümet ve diğer ilgili taraflar tarafından acil önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.