İngiltere’de Keir Starmer’ın yeni kabinesi göreve başladı

İngiltere’de Keir Starmer’ın yeni kabinesi göreve başladı
Yayınlama: 08.07.2024
4
A+
A-

İşçi Partisi, Muhafazakar Parti Yönetimini Sonlandırdı

Keir Starmer liderliğindeki İşçi Partisi, 14 yıllık Muhafazakar Parti yönetimine son vererek İngiltere’de Avam Kamarası’nda çoğunluğu elde etti. Starmer’ın kabinesinde Angela Rayner Başbakan Yardımcısı, Rachel Reeves ise İngiltere’nin ilk kadın Maliye Bakanı olarak göreve başladı. Kabinede ayrıca Yvette Cooper İçişleri Bakanı, David Lammy Dışişleri Bakanı ve John Healey Savunma Bakanı olarak yer aldı.

“Değişim” sloganıyla kampanya yürüten Starmer, oluşturduğu kabineye 11 kadın dahil ederek İngiltere tarihinde bir ilke imza attı.

“Ekonomik Büyüme Ulusal Bir Görev”

Yeni Maliye Bakanı Rachel Reeves, iş dünyası liderleriyle ilk toplantısında İşçi Partisi’nin ekonomi planını açıkladı. Reeves, ekonomik büyümeyi teşvik etmenin İngiltere için ulusal bir görev olduğunu ve önceki hükümetlerin almaktan kaçındığı zor kararları almaya hazır olduklarını belirtti.

Reeves’in konut inşası hedeflerini geri getirme ve uluslararası yatırımcıları İngiltere’nin istikrarlı bir yatırım ortamı olduğuna ikna etme sözü verdiği tahmin ediliyor. Reeves ayrıca, İngiltere’nin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlayarak refahı artıracağını vurguladı.

Ukrayna’ya Artan Destek

Yeni Dışişleri Bakanı David Lammy, Almanya, Polonya ve İsveç’e yaptığı ziyaretlerle görevine aktif bir başlangıç yaptı. Lammy, Ukrayna savaşına ilişkin görüşmeler gerçekleştirerek İngiltere’nin Kiev’e destek vermeye devam edeceğini açıkladı.

Lammy, Ukrayna’ya desteği “iki katına çıkarma” sözü verirken, Savunma Bakanı John Healey de Kiev’e ek silah yardımı yapılacağını duyurdu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.