MİT Suriye’deki bayrak provokatörlerini bir bir yakalıyor: Bayrağı öpüp özür dilediler!

MİT Suriye’deki bayrak provokatörlerini bir bir yakalıyor: Bayrağı öpüp özür dilediler!
Yayınlama: 06.07.2024
3
A+
A-

7 Yaşındaki Çocuğa Taciz İddiası Sonrası Türkiye ve Suriye’de Tepkiler

Kayseri’de 7 yaşındaki bir çocuğa yönelik taciz iddiası, Türkiye’nin yanı sıra Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrolü altındaki bölgelerde de tepkilere yol açtı. Olayların ardından Türkiye karşıtı protestolar düzenlendi ve Türk bayrağına saldırıldı.

Güvenlik güçleri, olaylara müdahale ederek suça karışanları gözaltına aldı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye’nin kuzeyinde Türk bayrağına saldıranları tespit etmek için soruşturma başlattı.

MİT’in Bayrak Provokatörlerini Yakalama Çalışmaları

MİT, Azez’de yapılan protesto gösterileri sırasında Türk bayrağını indirerek yırtan bir kişiyi daha gözaltına aldı. Türk bayrağını yırtan şüpheli Ali ALMOHAMED ALHAC HASAN HAMMADE SMO, Suriye’nin Azez kentinde yakalandı.

Şüpheli, suçunu itiraf ederek “Yaptıklarım için Türk halkından özür dilerim” dedi. MİT, daha önce de Türk bayrağına yönelik provokasyona karışan iki kişiyi daha yakalamıştı.

2007 doğumlu bir şüpheli, Jandarma tarafından yakalandı ve azmettiren akrabasının adını verdi. Diğer bir şüpheli ise, yaptığı açıklamada pişmanlık duyduğunu ve Türk halkından özür dilediğini belirtti.

Suriye’de Türk Bayrağına Saldırıda Yakalananların İfadeleri

Türk bayrağına saldıran şüpheliler, ifadelerinde Kayseri’de yaşanan olaylardan etkilendiklerini ve sosyal medya baskısından etkilendiklerini söylediler.

“Öncelikle Türk halkından ve Türkiye Cumhuriyeti devletinden özür diliyoruz. Ben ve kardeşim Kayseri’de yaşanan olaylardan dolayı etkilenerek bu yanlışı yaptık. Maksadımız Türk halkını kötülemek değildi. Bizim Türk halkı ile hem dini hem de ırki bağlarımız var. Türk hükümetine teşekkür ediyoruz. Kayseri’deki saldırıya uğrayan mültecileri koruduğu için” dediler.

“Ben ve arkadaşlarım bir yanlışa düştük.” açıklamasında bulunan başka bir şüpheli ise, “Elimizde kalan bölgenin güvenliği ve emniyetini hedef alan bazı kesimlerin provokasyonu ile sosyal medya mecralarının baskısından etkilendik” dedi.

Olayların Türkiye’ye Etkisi

Kayseri’deki olayların ardından Türkiye’de pek çok ilde sığınmacı karşıtı protestolar çıktı. Bu protestolar, sığınmacılar ve mülteciler konusunu yeniden gündeme getirdi.

Türk hükümeti, olayların ardından yaptığı açıklamada, suça karışanların adalet önünde hesap vereceğini ve sığınmacıların güvenliğini sağlayacağını belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.