Murat Yancı Astana zirvesinin perde arkasını anlattı… Esad ile görüşme olur mu?

Murat Yancı Astana zirvesinin perde arkasını anlattı… Esad ile görüşme olur mu?
Yayınlama: 03.07.2024
1
A+
A-

Astana Görüşmelerine İlişkin Açıklamalar

Astana’daki görüşmelerin önemine vurgu yapan Demirören Medya TV Grup Başkanı Yancı, dünyanın gözünün Putin ve Erdoğan görüşmesinde olduğunu belirtti. Erdoğan’ın Putin ile görüşebilen tek NATO ülkesi lideri olduğuna dikkat çeken Yancı, görüşmede Rusya-Ukrayna savaşı ve Türkiye’nin arabuluculuk rolü hakkında önemli mesajlar verildiğini ifade etti.

Yancı, görüşmede Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin de ele alındığını belirtti. Ticaretin 55 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarılması hedefinin konuşulduğunu ve özellikle Sinop’ta nükleer santral inşası konusunda Rusya’nın Türkiye ile işbirliği arzusunun bulunduğunu söyledi.

Görüşmede Esad konusunun da gündeme geldiğini vurgulayan Yancı, konunun görüşmenin basına yansımayan kısmında konuşulduğunu belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politika ekibiyle yaptığı sohbetlerden edindiği izlenime göre, görüşmede büyük kazanımlar elde edildiğini ve Rusya ile Türkiye’nin önümüzdeki dönemde daha da yakınlaşma kararı aldığını söyledi.

Yancı, görüşmelerin ardından Putin’in Türkiye’ye geleceğini ifade etti. Görüşmelerde Türkiye’nin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini vurgulayan Yancı, Rusya ve İran ile bazı çıkarların uyuştuğunu ancak bazı konularda da farklılıkların bulunduğunu söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.