SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da BYD yönetim kurulunu kabul etti

SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da BYD yönetim kurulunu kabul etti
Yayınlama: 08.07.2024
1
A+
A-

Türkiye’de BYD Elektrikli Araç Üretim Tesisi ve Ar-Ge Merkezi

Türkiye, küresel otomotiv devi BYD’nin Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yaparak elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kuracağını duyurdu.

Yapılan anlaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde imzalandı.

BYD’nin Türkiye’yi tercih etmesi, ülkenin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, stratejik konumu ve nitelikli iş gücünden kaynaklanıyor. Bu yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini geliştirecek ve lojistik verimliliğini artıracak.

Tesiste 2026’nın sonunda üretime başlanması ve 150.000 yıllık araç kapasitesi ile 5.000 kişiye doğrudan istihdam sağlanması hedefleniyor. BYD, bu yatırımla Avrupa’da artan yeni enerji araçlarına yönelik talebi karşılamayı amaçlıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Türkiye’nin elektrikli araç ve batarya teknolojilerinde lider küresel marka BYD’nin yatırım kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Bu yatırımın, Türkiye’nin sadece uluslararası yatırımlar için bir merkez değil, aynı zamanda bir inovasyon ve ileri yeşil teknoloji merkezi olma potansiyelini vurguladığını ifade etti.

Kacır, elektrikli araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırımın otomotiv sektörünü güçlendireceğini vurguladı. Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olduğuna ve ihracatın lider sektörü olan otomotivde dönüşümü önceliklendirdiğine dikkat çekti.

Kacır, Türkiye’nin otomotivde dönüşümün lider ülkesi olacağını ve mevcut üreticilerin elektrikli araçlara yönelik yatırımlarını desteklediklerini kaydetti. Ayrıca, elektrikli araçların yaygınlaşmasını destekleyen şarj istasyonlarının tüm şehirlerde hızla yaygınlaşmasını sağladıklarını belirtti.

BYD’nin yatırım kararı, Türkiye’nin yatırımcı dostu politikalarının ve yatırımlara sunduğu desteklerin sonucudur. Türkiye, Gümrük Birliği yoluyla Avrupa pazarına ve pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.