SON DAKİKA HABERİ… Bakanlık açıkladı! Fiyatlarını kapı önüne yazmayan işletmelere ceza

SON DAKİKA HABERİ… Bakanlık açıkladı! Fiyatlarını kapı önüne yazmayan işletmelere ceza
Yayınlama: 06.07.2024
2
A+
A-

Perakende Satışlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliğinin Uygulanması ve Cezai İşlemler

Perakende sektöründe sunulan ürün ve hizmetlerin fiyat etiketleri, yasal düzenlemelerle sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. Tüketici haklarını korumak ve şeffaflığı sağlamak amacıyla hazırlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliği, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüktedir.

Bu yönetmelik kapsamında, yiyecek ve içecek hizmetleri veren işletmeler, tarife ve fiyat listelerini belirli kurallara uygun şekilde sergilemek zorundadır. Düzenlemeye göre, işletmeler tarife ve fiyat listelerini işyerlerinin girişine ve hizmet verilen masaların üzerine, tüketicilerin kolaylıkla görebileceği ve okuyabileceği şekilde yerleştirmelidir.

Ticaret Bakanlığı, 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren bu düzenlemeye ilişkin yaygın denetimler gerçekleştirmektedir. Denetimlerde, öncelikle işletmelerin yönetmelik hükümleri hakkında bilgilendirilmesi hedeflenmiştir. Mevzuata aykırılık tespit edilmesi durumunda ise idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Denetimler sonucunda, 114.567 işletme kontrol edilmiş ve 21.659 aykırılık tespit edilmiştir. Bu aykırı işlemler içintoplam 47.043.348,00 Türk Lirası idari para cezası kesilmiştir.

Ticaret Bakanlığı, düzenlemelere uyulması konusunda sıkı bir tutum sergilemekte ve denetimlerini aralıksız sürdürmektedir. Firmalar, belirtilen hususlara dikkat etmeli ve cezai yaptırımlarla karşılaşmamak için gerekli özeni göstermelidir.

Bu düzenlemeler, tüketiciler açısından şeffaflığı artırmış ve satıcılara karşı duyulan güveni artırmıştır. Bakanlık, tüketicilerin korunması ve piyasalarda istikrarın sağlanması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Tüketiciler, yönetmeliğe aykırılık teşkil eden durumlarla karşılaşmaları halinde Ticaret Bakanlığı’nın 81 Ticaret İl Müdürlüğü’ne şikayette bulunarak destek alabilirler. İşletmeler ise Tüketici Hakem Heyetleri aracılığıyla itirazlarını bildirebilirler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.