TBMM’de Google’dan ‘dijital telif’ sunumu

TBMM’de Google’dan ‘dijital telif’ sunumu
Yayınlama: 25.06.2024
4
A+
A-

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, ‘Dijital Telif’i Ele Aldı

Google temsilcileri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Dijital Mecralar Komisyonu’nda ‘dijital telif’ konusu hakkında bilgi verdi.

Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, toplantının dijital dünyadaki medya sektörünün ve basın-yayın kuruluşlarının önem verdiği bir konuyu ele alacağını belirtti. Komisyonun daha önce konuyla ilgili tartışmaları dinleyerek bir çerçeve çizmeye çalıştığını ve şimdi de Google’ı Türkiye’de ilk kez bu düzeyde dinleyeceklerini ifade etti.

Yayman, dijital telif konusunun basın sektörünün emek istismarı ve emek hırsızlığına karşı önemli bir adım olduğunu vurguladı. Dijital telif ile ilgili tartışmalara değinen Yayman, haberin Avrupa normlarında telif sayılması ve arama motorlarıyla anlaşma sağlanması gerektiğini söyledi.

Komisyonda konuşan Google Hükümetle İlişkiler ve Kamu Politikası Müdürü Duygu Yücesoy, habercilik ekosisteminin ihtiyaçlarını karşılamak için paydaşlarla masaya oturmaya hazır olduklarını açıkladı. YouTube platformunda telif haklarının korunması için topluluk kuralları ve ihlal bildirimi formları olduğunu belirtti. Yücesoy, Türkiye’de 400 binden fazla ihlal edici içeriğin kaldırıldığını ifade etti.

Google Hükümetle İlişkiler ve Kamu Politikası Birim Başkanı Tolga Sobacı, Türkiye’nin gerekli yasal düzenlemeleri yapma yetkisini tanıdıklarını ve saygı duyduklarını belirtti. Türkiye’de haber içerik üreticileri ve yayıncılarla görüşmelerini sürdüreceklerini ve kapsamlı çözümler sunmak için hazır olduklarını söyledi.

Toplantıda ayrıca, TikTok’ta yaşanan çocuk istismarı skandalı da gündeme getirildi. Yayman, bu tür içeriklerin evrensel normlarla bağdaşmadığını ve asla kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.