TCMB Başkanı Karahan: Sıkılığı koruyacağız

TCMB Başkanı Karahan: Sıkılığı koruyacağız
Yayınlama: 04.07.2024
2
A+
A-

Türkiye Merkez Bankası Para Politikasını Sıkı Tutuyor

Türkiye Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, ekonomide talep tarafında dengeleme sinyallerinin belirmeye başladığını belirtti. Ancak enflasyonda hala azaltılacak bir yol olduğunu vurguladı ve para politikasında sıkılığın devam edeceğini ifade etti.

Karahan, “Para politikasında sıkılığı sürdürerek verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamıza uygun şekilde şekillenmesini bekliyoruz. Bu doğrultuda ilerlememiz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

TCMB Başkanı, “Aylık enflasyonun genel eğiliminde önemli ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz” diyerek enflasyonu düşürme konusunda kararlılıklarını vurguladı.

Türkiye’de 2023 Haziran ayında gerçekleşen genel seçimler sonrasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklediği sıkılaştırma politikası sonucu TCMB, politika faizini Haziran ayında son kez olmak üzere 4.150 baz puan artırmıştı. TCMB, son üç aydır politika faizini yüzde 50’de sabit tutuyor.

Enflasyon, Mayıs ayında yüzde 75,45 ile 2022’nin sonundan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra Haziran ayında yıllık bazda gerilemeye başladı. Dün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 71,60’a düşerken, aylık fiyat artışı da Haziran’da yüzde 2’nin altına geriledi.

Tek Bir Veriye Dayalı Yorumlar Yetersiz

Karahan, “Talepte dengelenme belirtileri görüyoruz ve bunun fiyatlara yansıdığını müşahede ediyoruz” dedi, ancak tek bir veriye dayanarak sonuca varılmaması gerektiğine dikkat çekti.

“Oynaklığın yüksek olduğu bu dönemde, tek bir veri üzerinden yorum yapmak uygun olmaz” diyen Karahan, “Merkez bankası kararlılığı ve tedbiriyle hareket ediyoruz” diye vurguladı.

TCMB, Haziran itibarıyla yıllık enflasyonun düşüşe geçtiğini ve yıl sonunda yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor. Reuters anketine göre, piyasa yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 42 civarında belirliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.