TCMB’den enflasyon değerlendirmesi

TCMB’den enflasyon değerlendirmesi
Yayınlama: 04.07.2024
2
A+
A-

TCMB’nin Enflasyon Değerlendirmesi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yaptığı enflasyon değerlendirmesine göre, yıllık enflasyon tüm gruplarda hizmet grubundaki sınırlı gerileme dışında düşüş gösterdi.

Hizmet Grubu

Hizmet grubunda aylık fiyat artışı önceki aya göre zayıfladı, ancak yine de yüksek bir seyir izledi. Fiyat artışları kira ve lokanta-otel alt gruplarında yavaşladı, ancak ulaştırma ve haberleşme hizmetlerinde güçlendi.

Dayanıklı Mallar

TCMB değerlendirmesine göre, dayanıklı mal fiyatları döviz kurundaki istikrar, iç talepteki gelişmeler ve otomobil indirimleri sayesinde Haziran ayında uzun bir aradan sonra geriledi.

Gıda Grubu

Gıda grubunda aylık fiyat artışı bir önceki aya benzer bir düzeyde gerçekleşti. İşlenmiş gıda alt grubunda ekmek ve tahıllar fiyatı yükselirken, işlenmemiş gıda alt grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler taze meyve ve sebze fiyatlarının önemli ölçüde arttığını gösterdi. Kırmızı et fiyatları ise son aylarda gösterdiği artış eğiliminden Haziran ayında saparak düşüşe geçti.

Enerji Grubu

Enerji grubundaki fiyat artışında akaryakıttaki indirimler olmasına rağmen şebeke suyu fiyatları belirleyici oldu.

Üretici Fiyatları

Üretici fiyatları aylık bazda artışını zayıflatmaya devam etti. Yıllık üretici enflasyonu da yüksek baz etkisinin desteğiyle önemli ölçüde geriledi.

B ve C Göstergeleri

Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre, B ve C göstergelerinin aylık artış oranları zayıfladı. Bu göstergelerin yıllık enflasyon oranları da geriledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.