Traktör sektörüne soruşturma: 10 şirket savunma verdi

Traktör sektörüne soruşturma: 10 şirket savunma verdi
Yayınlama: 09.07.2024
2
A+
A-

Rekabet Kurulu’ndan Traktör Üreticilerine Soruşturma

Rekabet Kurulu’nun Traktör Üreticilerine Yönelik Soruşturması

Traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren 10 şirket hakkındaki soruşturmanın sözlü savunma toplantısı, Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığında gerçekleşti. Soruşturma, teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütüldü.

Soruşturmanın Kapsamı

Soruşturma, bayilerin yeniden satış fiyatlarını tespit etmek, rekabeti kısıtlayıcı bilgi alışverişinde bulunmak ve rekabeti engelleyici anlaşmalar yapmak suretiyle ilgili kanun maddesinin ihlal edilip edilmediğine odaklandı.

Soruşturma Bulgusu

Soruşturma sonucunda, Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ’nin bayilerin yeniden satış fiyatlarını belirleyerek ilgili kanun maddesini ihlal ettiği tespit edildi. Bu nedenle şirkete idari para cezası uygulanması önerildi.

Diğer Şirketlerin Durumu

Soruşturmanın diğer tarafları için, ilgili kanun kapsamında ihlal teşkil eden herhangi bir eylemin tespit edilemediği belirtildi ve bu nedenle idari para cezası uygulanmayacağı duyuruldu.

Şirketlerin Savunmaları

Teşebbüsler, sözlü savunmalarında idari para cezası verilmesine gerek olmadığı yönündeki görüşlerini dile getirdiler. Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ temsilcisi, yeniden satış fiyatının belirlenmesine ilişkin şirketin bayilere hiçbir baskı uygulamadığını ve sözleşmede yer alan ilgili maddenin hiçbir zaman uygulanmadığını vurguladı.

Kurul Kararı

Rekabet Kurulu, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak. Karar, daha erken alınması durumunda Kurumun internet sitesinde duyurulacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.