Yılın ilk yarısında en çok kazandıran yatırım aracı altın oldu

Yılın ilk yarısında en çok kazandıran yatırım aracı altın oldu
Yayınlama: 02.07.2024
3
A+
A-

Geleneksel Yatırım Araçları: Altın Yükselişini Sürdürüyor

Paragraf 1:
Yatırımcılar, borsalar ve kripto paralar gibi yenilikçi seçeneklere rağmen altın, dolar ve euro gibi geleneksel yatırım araçlarına teveccüh göstermeye devam ediyor. Uzman ekonomist Salih Özman, bu araçlar arasında ilk altı ayda en fazla getiriyi %20 ile altının sağladığını belirtti.

Paragraf 2:
Özman, altının önümüzdeki altı ayda da ilk yarısından daha yüksek getiri sağlayacağını öngörüyor. 2024’ün ilk yarısında altın fiyatları %20 artış gösterdi, Euro %7 ve dolar %9,5 yükseldi.

Paragraf 3:
Özman, küresel ekonomik gelişmeleri değerlendirerek altının ikinci yarıda da değer kazanmaya devam edeceğini düşünüyor. ABD ve Avrupa’da enflasyon oranlarının düşmesiyle faiz indirimlerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Bu faiz indirimleri, yabancı para birimlerinin gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı cazibesini azaltacak ve altına olan talebi artıracaktır.

Paragraf 4:
Yatırımcıların, faiz indirimlerinin altın fiyatlarını daha da yükselteceğini ve Türk yatırımcılarına bugünkünden daha fazla getiri sağlayacağını beklediğini belirten Özman, "Altın, uluslararası piyasalarda Amerika ve Avrupa’da faizlerin düşmesiyle cazibesini artıracak ve hem Avrupalı hem de Amerikalı yatırımcılar için cazip bir seçenek haline gelecektir." dedi.

Paragraf 5:
Özman’ın tahminlerine göre, altın önümüzdeki altı ayda ters dolarizasyona rağmen değer kazanmaya devam edecek ve yatırımcılara ilk yarıda elde ettiklerinden daha yüksek getiri sağlayacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.