Bakan Şimşek: Gri listeye girmek kolay çıkması oldukça zor

Bakan Şimşek: Gri listeye girmek kolay çıkması oldukça zor
Yayınlama: 01.07.2024
1
A+
A-

Bakan Şimşek’in Gri Listeden Çıktığına İlişkin Açıklamaları

Gri listeden çıkışımız, ekibimizin kararlı çalışmasının sonucudur. Mevzuat çalışmaları önceden tamamlanmıştı, ancak uygulamadaki etkinlik kritikti. Gri listeye girmek kolayken çıkmak zor bir süreçtir. İçişleri ve Adalet Bakanlıklarımızın destekleri olmasaydı bu listeden çıkamazdık.

Finansal sistemimizin sağlığı ve itibarı bizim için vazgeçilmezdir. Gri listeden çıkmak büyük bir başarıdır, ancak esas amacımız Türkiye’nin güvenilir olduğunu kanıtlamaktı.

Siyasi kaygılara yer vermemek için FATF’ye bir mektup yazdık.

Son aylarda kaynak girişi önemli ölçüde arttı. Şu anda bu kaynak girişiyle nasıl başa çıkacağımızı değerlendiriyoruz. Sisteme aşırı miktarda döviz girdiğinde, aşırı TL basılıyor ve bu da likidite fazlasına yol açıyor.

Swap hariç net rezervimiz 12 milyar dolara yükseldi. Swapları neredeyse 5 milyar dolara indirdik ve vadesi gelenleri kapatıyoruz. Döviz rezervlerini bir endişe kaynağı olmaktan çıkardık.

Lirada reel olarak bir miktar değerlenme oldu. En büyük hedefimiz, enflasyonu kalıcı olarak düşürmek ve nominal kurlarda istikrar sağlamaktır.

Gri listeden çıkma kararından sonra Moody’s, bunun olumlu sonuçları olacağını belirtti.

Türkiye, terörizmin finansmanıyla mücadeleyi öncelik haline getirdi ve gri listeden oybirliğiyle çıkarıldı. Hiçbir ülke itiraz etmedi. Komşumuz Yunanistan bile güçlü destek sundu. Gri listeden çıksak da terörün finansmanına karşı güçlü bir mücadele vereceğiz. MASAK’ın idari kapasitesini geliştireceğiz ve yapay zekayı kullanacağız.

Ekonomik programımızın temelinde rasyonel politikalar ve yapısal reformlar var. Bu durum, yatırımcı güvenini arttırıyor ve döviz kurunda istikrar sağlıyor, bu da dezenflasyona yol açıyor. Programımızın özünde dengesizliklerin giderilmesi yatıyor. Türkiye’nin birikmiş dengesizliklerinden biri dış açıktı. Geçen yılın Mayıs ayında yıllık cari açık 57 milyar dolardı. Bu ay itibariyle muhtemelen 26 milyar dolara düşecek. Cari açıkta başarı elde ettik, ancak bunu kalıcı hale getirmeliyiz. Devletin aktif rol oynayacağı bir sanayi politikası oluşturacağız.

Şu an rezerv birikimi, şirketlerin ve vatandaşların portföy tercihlerinden ve dış kaynaklardan geliyor.

İkinci bir dengesizlik ise bütçe açığıydı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.