Batı’nın yakından takip edeceği ziyaret: Modi’den 5 yıl sonra bir ilk!

Batı’nın yakından takip edeceği ziyaret: Modi’den 5 yıl sonra bir ilk!
Yayınlama: 08.07.2024
3
A+
A-

Narendra Modi’nin Rusya Ziyaretinin Anlamı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, beş yıllık bir aradan sonra ilk kez Moskova’yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. Bu ziyaret, Putin’in Batılı ülkelere karşı diplomatik destek ve askeri ittifak arayışı içinde olduğu bir döneme denk geliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı İşgali

Modi’nin ziyareti, 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana ilk kez gerçekleşmesi açısından önemli. Hindistan, Rusya’nın işgalini açıkça kınamayı reddederek Batılı ülkelerin eleştirilerine maruz kaldı. Ancak Hindistan, Rusya ile olan güçlü bağlarını ve askeri teçhizat bağımlılığını korumaya devam ediyor.

Batı İlişkileri

Modi’nin Rusya ziyareti, Hindistan’ın Amerika Birleşik Devletleri ile güçlü bağlarını sürdürdüğü bir döneme denk geliyor. Hindistan ve ABD, Çin’in Hint-Pasifik bölgesindeki politikaları konusunda ortak endişelere sahip. Modi, geçtiğimiz yıl ABD ziyareti sırasında ABD Başkanı Joe Biden ile savunma, ticaret ve teknoloji alanlarında iş birliği artışı görüşmelerinde bulundu.

Hindistan’ın Çok Taraflı Yaklaşımı

Hindistan, dış politikasında çok taraflı bir yaklaşım benimseyerek komşularıyla ve büyük güçlerle ilişkilerini dengelemeye çalışıyor. Modi’nin ilk yurt dışı ziyaretini Rusya’ya yapması, bu dengeleme politikasının bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Kremlin’in Görüşü

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Batılı ülkelerin Modi’nin Rusya ziyaretini kıskançlıkla izlediğini söyledi. Peskov, ziyaretin Batı ülkeleri için önemli olduğunu ve Rusya ile Hindistan arasındaki dostluk anlaşmasının önemine işaret etti.

Putin-Modi Görüşmesi

Putin ve Modi görüşmesinde Ukrayna krizi, Rusya-Hindistan ilişkileri ve bölgesel güvenlik gibi konuların ele alınması bekleniyor. Hindistan, Ukrayna savaşında arabuluculuk rolü oynamaya istekli olduğunu açıklamıştı.

ABD’nin Tepkisi

ABD, Modi’nin Rusya ziyaretini yakından takip ediyor. ABD’li yetkililer, Hindistan’ı Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini kınamaya ve Moskova’ya yaptırım uygulanmasına destek vermeye çağırdı.

Sonuç

Narendra Modi’nin Rusya ziyareti, Hindistan’ın dış politikasında önemli bir dönüm noktasıdır. Ziyaret, Hindistan’ın çok taraflı yaklaşımını, Rusya ile olan güçlü bağlarını ve Batı ile ilişkilerini dengeleme arzusunu yansıtıyor. Putin-Modi görüşmesinin sonuçları, bölgesel güvenlik ve Rusya-Ukrayna savaşı açısından önemli sonuçlar doğurabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.