ECB/Knot’tan dikkat çeken faiz açıklaması!

ECB/Knot’tan dikkat çeken faiz açıklaması!
Yayınlama: 08.07.2024
2
A+
A-

Avrupa Merkez Bankası’nın Önümüzdeki Faiz İndirimi Eylül Ayını Bulabilir

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bu ay faiz indirimi yapmasının gerekmediğini, ancak Eylül toplantısının “açık” olacağını belirtti. Knot, piyasanın daha fazla gevşemeye yönelik beklentilerinin şimdilik uygun olduğunu söyledi.

Knot, Handelsblatt’ta yayınlanan röportajında şu ifadeleri kullandı: “Temmuz ayında başka bir faiz indirimi yapmak için bir neden göremiyorum. Gerçekten yeniden açık olacak bir sonraki toplantı Eylül ayında olacak.”

Knot, AMB’nin 2025 sonlarında %2 hedefine ulaşan enflasyonu düşürme konusundaki ilerlemesinden “memnun” olduğunu, ancak AMB’nin daha fazla gecikmeye tolerans göstermemesi gerektiğini söyledi. Knot, hedefin dört buçuk yıldır üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Knot, şimdilik her şeyin yolunda gittiğini söyledi. Geçmişte muhafazakar olarak kabul edilen ancak şimdi daha çok merkezci olarak görülen Knot, “Politika duruşumuz ve piyasanın gelecekteki faiz indirimlerine ilişkin mevcut beklentileri konusunda son derece iyiyim” dedi.

Piyasalar bu yıl bir ile iki arasında faiz indirimi ve önümüzdeki 18 ayda dörtten biraz fazla faiz indirimi görüyor. Bu da mevduat faizinin gelecek yılın ikinci yarısında %3’ün üzerinde kalacağını gösteriyor.

Knot, “%3’ün üzerinde olduğumuz sürece hala kısıtlayıcıyız. Ve öngörülebilir gelecekte de durum böyle olacak, bunun ötesinde anlamlı açıklamalar yapamam” dedi.

Knot, enflasyon patikasına yönelik ana risklerin, hızlı ücret artışı ile vasat verimlilik artışının birleşimi ve firmaların daha düşük kar marjlarıyla daha yüksek işgücü maliyetlerini karşılayabilme becerisine ilişkin belirsizlik olduğunu savundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.