HABER… NATO Zirvesi’nde çarpıcı detay: Türkiye’nin 1952’deki imzası…

HABER… NATO Zirvesi’nde çarpıcı detay: Türkiye’nin 1952’deki imzası…
Yayınlama: 11.07.2024
2
A+
A-

NATO’nun 75. Kuruluş Yıldönümü Zirvesi

1949 yılında imzalanan NATO Antlaşması’nın 75. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen Washington Zirvesi, ABD Başkanı Joe Biden’ın konuşmasıyla açıldı. Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO’nun bu önemli yıldönümünü kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington’da, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü. Görüşmelerde ikili ilişkiler, bölgesel ve küresel konular ele alındı.

Erdoğan, Türkiye’nin Yunanistan ile ilişkilerini geliştirmek için çaba sarf ettiğini vurguladı. Ukrayna ve Filistin’deki çatışmaların sona ermesi için bölgesel işbirliğinin önemine değindi. Erdoğan, tüm ülkelerin barış ve istikrarı sağlamaya çalışmasının gerekliliğine dikkat çekti.

NATO Zirvesi’nin dikkat çeken bir anı, sahneye yansıtılan NATO ülkelerinin antlaşmaya attığı imzaların yer almasıydı. Eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Dışişleri Bakanı Fuat Köprülü’nün 1952’de Türkiye’nin NATO üyeliğine ilişkin antlaşmayı imzaladıklarına dair imzalar da zirvede sergilendi. Bu antlaşma, Hürriyet gazetesinde manşetle duyurulmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.