SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana’da Putin ile görüşüyor

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana’da Putin ile görüşüyor
Yayınlama: 03.07.2024
3
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay Zirvesi’nde Putin ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24’üncü Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Kazakistan’ın başkenti Astana’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin basına açık kısmındaki açıklamalarında, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin dostane ve ilerlemekte olduğuna dikkat çekti. Nükleer enerji santralleri, doğalgaz arzı ve turizm konularında işbirliğinin artırılmasına vurgu yaptı.

Erdoğan, Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili önemli adımlar atılacağını belirterek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bu konuda yoğun çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Hedeflerinin, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak olduğunun altını çizdi.

Doğalgaz arzı konusunda Erdoğan, BOTAŞ ve GAZPROM arasındaki ilişkilerin samimi bir şekilde devam ettiğini, 55 milyar dolarlık hacmi 100 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Turizm alanında ise 2022 yılında yaklaşık 7 milyon Rus turistin Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Erdoğan, Rus turistlerin Türkiye’de memnun kalmalarına büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Erdoğan, Putin’i en kısa zamanda Türkiye’de ağırlamak istediğini de belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise konuşmasında, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin dünya genelindeki zorluklara rağmen ilerlediğini vurguladı. Stratejik projelerin planlı bir şekilde hayata geçirildiğine dikkat çekti.

Putin, geçen yıl 6,7 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve bu sayede turizmde rekor kırıldığını ifade etti.

Rus lider, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye geleceğini açıkladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.