Zelenski, yeni Devlet Koruma Dairesi Başkanı’nı tanıttı

Zelenski, yeni Devlet Koruma Dairesi Başkanı’nı tanıttı
Yayınlama: 24.06.2024
4
A+
A-

Ukrayna’da Liderliğe Suikast Girişimi Gözler Önüne Serildi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Devlet Koruma Dairesi Başkanı Serhiy Morozov’u görevlendirdiği bir toplantıda, “Kurumumuz, Ukrayna’nın çıkarlarına ters düşen veya dairemizi kötüleyen kişilerden arındırılmalıdır. Göreviniz, devletimizin kritik kurumlarının güvenliğini sağlamaktır” dedi. Zelenski, kuruma sadakat gösterenlere teşekkürlerini sundu.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Mayıs ayında Zelenski’ye suikast planlayan iki albayın gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamada, “SBU, Ukrayna Devlet Başkanı’na suikast düzenlemek üzere harekete geçen Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ajanlarını tespit etti. Şartlı tahliye edilmiş iki albay tutuklandı” denildi.

SBU’ya göre, düşman unsurlar Zelenski’yi ortadan kaldırmak için çeşitli planlar hazırlamıştı. FSB’nin istihbarat ağı, Başkan’ın güvenlik ekibine sızmayı ve Zelenski’yi rehin alıp öldürmeyi amaçlıyordu. Plan ayrıca Zelenski ile birlikte SBU Başkanı Vasyl Maliuk, Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kyrylo Budanov ve diğer yüksek rütbeli yetkilileri ortadan kaldırmayı hedefliyordu.

Morozov’un atanması, Ukrayna’nın iç güvenliğine yönelik tehditlere karşı uyanıklığının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Morozov, kurumun tüm bileşenlerini denetlemekle ve potansiyel tehditleri tespit edip ortadan kaldırmakla görevlendirilecek.

Zelenski’ye yönelik suikast girişimi, Ukrayna’da devam eden çatışmanın ciddiyetini vurgulamaktadır. Savaş, ülkenin güvenlik yapısını zayıflatmakta ve dış güçler için fırsatlar yaratmaktadır. Ukrayna yetkilileri, ülkenin istikrarını korumak ve dış tehditlere karşı koymak için kararlı adımlar atmaktadır.

SBU’nun operasyonu, Ukrayna’nın iç güvenliğini koruma konusundaki kararlılığını göstermektedir. Morozov’un atanması, kurumun etkinliğini artırmaya ve ülkeyi gelecekteki saldırılardan korumaya yönelik bir adım olarak görülüyor.

Savaşın devam etmesiyle birlikte, Ukrayna yetkilileri ülkenin güvenliğini sağlama ve potansiyel tehditleri savuşturma konusunda tetikte kalmaya devam edeceklerdir. İç güvenlik önlemlerini güçlendirmek, ülkenin sürdürülebilirliği ve bağımsızlığı için hayati önem taşımaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.