4 saatlik zirvede CHP’den 4 talep!

4 saatlik zirvede CHP’den 4 talep!
Yayınlama: 25.06.2024
3
A+
A-

Cumhurbaşkanı ve CHP Lideri Arasındaki Normalleşme Süreci Adımları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki görüşme süreciyle başlayan normalleşme süreci, önemli bir adım daha attı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP’nin “Gölge Hazine ve Maliye Bakanı” olarak nitelendirilen Prof. Dr. Levent Göktaş ile bir araya geldi. Nebati’nin bakanlığın kapısında karşıladığı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden dönem arkadaşı Göktaş ile görüşmesi 4 saat 18 dakika sürdü.

Göktaş, kritik görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Dört taleple gittiği bu görüşmenin sonunda bir değişim iradesi göremediğini” belirterek özetle şu mesajları verdi:

Nebati’ye 4 Taleple Gidildi

“Biz iktidarın, milletin yaşadığı ekonomik yıkımdaki sorumluluğa ortak olacak değiliz. Yine iktidarın bundan sonra yapacaklarına bir kredi açacak da değiliz. Biz temsil ettiğimiz kitlelerin haklarını savunmak, toplumun acil sorunlarını bizzat muhatabına iletmek ve bedelini ödeyenin vatandaş olmaması için bu görüşmeyi gerçekleştirdik. Yapıcı muhalefet anlayışıyla daha önce kamuoyuna söylediğimiz şeyler paylaştık. Asgari ücret ve emekli aylıklarında artış, tarımsal destek, vergi adaletsizliğinin giderilmesi. Bu dört taleple görüşmeye gittik ama 4 saatlik görüşme sonunda bir değişim iradesi göremedik.

Vergide Adalet Önerisi

Asgari ücrete ara zam yapılmamasını şiddetle reddediyoruz. Emekli aylıklarına enflasyon kadar zammın yeterli olmadığını, refah payı da eklenmesi gerektiğini söyledik. Memur ve memur emeklisi maaşlarında yüzde 20’lik artışın yeterli olmadığını ilettik. Memur ve emekli aylıklarına seyyanen zam istedik. Buğday ve çay için açıklanan alım fiyatlarının düşük olduğunu kendilerine ilettik. Düşük gelirli vatandaşlarımız üzerindeki vergi yükünün çok ağır olduğunu ifade edip, bazı önerilerde bulunduk. Vergi dilimlerinin belirlenmesinde asgari ücretin düşülmesi gerektiğini söyledik. Verginin yüksek gelir gruplarından yüksek oranda alınması gerektiğini, konunun takipçisi olacağımızı beyan ettik. Düşük gelir gruplarının çok sık kullandığı kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarında aylık yüzde 5’lik çok yüksek faiz uygulanıyor. Bu faize ek olarak yüzde 30’luk vergi alınıyor. Bu kabul edilemez dedik ve bu verginin sıfırlanmasını talep ettik. KÖİ projelerindeki şirketlerin gerçek anlamda vergilendirilmesi gerektiğini, bu şirketler matrahsız iken vergi oranını 5 puan artırmanın sonuç vermeyeceğini belirttik.”

Asgari Ücrette Artış İzlenimi Alınmadı

Görüşmede TÜİK için bağımsız danışma kurulu kurulmasını önerdiklerini belirten Prof. Dr. Göktaş, verilere ilişkin tereddütlerin kalkması adına bunun yapılması gerektiğini vurguladı. Göktaş, “Yurtdışı çıkış harcının alınmaması gerektiğini söyledik ama somut bir yanıt alamadık. Tasarıyla ilgili çalışmayı henüz tamamlamadıklarını sanıyorum. Bakan Nebati anlattıklarımızı dinledi, bazı konularda kendisi de görüşlerini iletti ancak ben bunlara katılmadığımı ifade ettim. Asgari ücretin artırılacağı konusunda bir izlenim edinmedim. Sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Prof. Dr. Göktaş, Nebati ile görüşmeye devam edip etmeyecekleri yönündeki soruyu ise şöyle yanıtladı: “Atacakları adımlara bağlı. Biz görüştük, bir bakalım ne yapıyorlar değil, masada da varız aynı anda alanda, sokakta, mitingde, Meclis’te de varız. Müzakere ile mücadele birbirinin alternatifi değil.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.