Bu Avrupa ülkesinin başkentinde ‘çöp toplayan’ turistlere ödül verilecek

Bu Avrupa ülkesinin başkentinde ‘çöp toplayan’ turistlere ödül verilecek
Yayınlama: 09.07.2024
2
A+
A-

Kopenhag, Çevre Dostu Aktivitelerle Turistleri Ödüllendiriyor

Kopenhag Turizm Kurumu, şehrin sürdürülebilir turizmin ön saflarında yer almasını sağlayacak heyecan verici bir girişim başlattı. “EcoBonus” adlı yeni uygulama ile turistler, çevre dostu faaliyetlere katılmaları karşılığında ücretsiz yemekler ve etkinlikler kazanabilecekler.

Çevresel Etkiyi Azaltma

Turizm Kurumu Sözcüsü Rikke Holm Petersen, “Turistler seyahat ettiklerinde uçaklar ve otomobiller aracılığıyla önemli ölçüde çevre kirliliğine katkıda bulunuyorlar,” diyor. “Bu nedenle, turistlerin ziyaret ettikleri yerlerde daha çevre dostu davranışlar benimsemelerini teşvik etmek, değiştirebileceğimiz şeyler arasında.”

EcoBonus Nasıl Çalışır?

EcoBonus, güven esasına göre çalışır. Turistlerden çevre dostu faaliyetlerinin kanıtı istenmeyecektir. Bununla birlikte, Petersen, turistlerden zaman zaman bisiklet sürerken veya toplu taşıma araçlarını kullanırken fotoğraf veya bilet göstermeleri istenebileceğini belirtti.

Turistler, çöp toplama, toplu taşıma kullanma veya bisiklet sürme gibi faaliyetler sonucunda yemek, kahve, şarap veya kano kiralama gibi ödüller için kupon kazanabilecekler. 24 işletme şu ana kadar pilot programa katıldı.

Sürdürülebilir Turizmi Teşvik Etmek

Danimarka’nın yaklaşık altı milyonluk nüfusu geçen yıl 12 milyondan fazla gece konaklaması kaydetti. EcoBonus programının, Danimarka’yı çevre bilincine sahip turistler için daha çekici bir destinasyon haline getirmesi ve şehir turizminin sürdürülebilirliğini desteklemesi amaçlanıyor.

Turist Tepkisi

Londra’da yaşayan 25 yaşındaki Othy Jasper, Ağustos ayında Kopenhag’a iş gezisi yapacak turistlerden biri. Jasper, uçuşunun çevresel etkisinin farkında olduğunu kabul ediyor. EcoBonus programını olumlu karşılıyor, ancak ödüller için “çöp toplamaya” zaman ayıramayacağını düşünüyor.

EcoBonus pilot programı 11 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Başarılı bulunması halinde program yılın geri kalanında da sürecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.